Dags att söka till Kulturskolan

Nu är det hög tid att söka höstens kurser på Kulturskolan.

Förutom kurser i sång, konst och en rad olika instrument kan du även lära dig att spela teater och skapa film. Nytt för 2020/2021 är våra digitala pianokurser. Här kan du läsa mer vilka kurser vi erbjuder!

Vem kan gå i Kulturskolan?

För att gå i Kulturskolan ska du vara 5-20 år och vara folkbokförd eller gå i grundskola i Kungsbacka kommun. Vi har olika åldersgränser för våra kurser och du kan söka till en kurs samma år som du blir så gammal som kursen kräver.

Antagning hösten 2021

Inför höstens antagning kommer vi prioritera de barn och ungdomarna som inte redan har en plats på Kulturskolan. På så sätt kommer fler kunna ta del av vår verksamhet.

Ansök så snart som möjligt för kursstart efter sommaren!

Upplevelser för livet

För dig som vill ha en upplevelse för livet, sök till Kungsbacka kulturskola. Klicka här för att ansöka!