Dansen presenterar ...

... två fantastiska föreställningar i slutet av vårterminen.

Våra danselever avslutar vårterminen med två föreställningar på Kungsbacka Teater.

Filmmaraton är den ena föreställningen, där alla danselever visar upp olika danser till filmmusik. Den andra föreställningen, Nonstop, avslutar Kulturskolans vårtermin och presenteras av Danslinjen, som gästas av Danslinjen 2. Danslinjen har hållit på i två år och denna föreställning är deras avslutning på kursen.

–  Förutom att öva danser har vi även lärt oss om dansteori, gått på behagliga och obehagliga dansföreställningar, utövat improvisation och därmed också hittat vad dansen betyder för oss själva, säger eleverna från Danslinjen.

 

Köp biljetter till båda föreställningarna på ticketmaster.se och Kungsbacka turism 0300-83 45 95.

 

Kontakt
Sandra Cedergren
sandra.cedergren@kungsbacka.se